Sākums

30. Sep 2021

Ļoti liela interese par mūsu koledžas studentu dalību Pasaules Sirds dienas pasākumā Rīgā

Lielu interesi izpelnījās mūsu koledžas apkalpotā “holesterīna stacija”, kas šogad notiekošā “Sirds dienas festivāla” ietvaros bija ierīkota šī pasākuma norises vietā – Vidzemes tirgus teritorijā, Rīgā.

Holesterīna stacijā LU Rīgas medicīnas  koledžas studenti ņēma asins paraugus, lai veiktu eksprestestu mērījumus holesterīna līmeņa noteikšanai asinīs. Ar šīs metodes palīdzību, ņemot asinis no maza dūriena pirksta galā, iespējams jau divu minūšu laikā uzzināt gan kopējā, gan augsta, kā arī zema blīvuma (tautā sauktā “sliktā holesterīna”) rādījumu.

Viena no studentēm, kas darbojas “holesterīna stacijā” ir LU Rīgas medicīnas koledžas 3. kursa studente, kas jau guvusi arī darba pieredzi, strādājot slimnīcas insulta vienībā, – Olga Dardika: “Interese bija ļoti, ļoti liela! Palikām pat daudz ilgāk par sākotnēji plānoto, bet darba būtu pieticis vēl vismaz vienai stundai. Cilvēki nāca vēl un vēl. Piedaloties šajā pasākumā, arī mēs – studenti – gūstam lielisku pieredzi, tostarp darbā ar konkrēto eksprestestu iekārtu veidu. Tā ir savā ziņā unikāla ierīce, kas prasa gan noteiktas iemaņas, gan atbilstošu parauga apjomu.”

Olga atklāj, ka patiešām bija apmeklētāji, kas, sev par pārsteigumu, atklāja “sliktā holesterīna” pārsniegumu. Koledžas studenti veica arī pasākuma apmeklētāju asinsspiediena, svara un auguma garuma mērījumus. Lai gan, tā saucamo, ķermeņa masas indeksu noteikt var pavisam vienkārši, tomēr dažiem, kā zina stāstīt mūsu studente, iegūtais rezultāts licis nopietni aizdomāties – pašam nemanot sācis veidoties liekais svars, kas nemaz nav labi sirds un asinsvadu sistēmas veselībai.

Komentējot koledžas dalību pacientu biedrības “ParSirdi.lv” rīkotajā pasākumā LU Rīgas Medicīnas koledžas direktors, sertificēts ķirurgs Aksels Roshofs uzsver: “Tas ir svarīgs pasākums, veicinot sabiedrības veselības mērķus – veselīgu un ilgu mūžu. Pavisam ātras procedūras rezultātā mūsu audzēkņi dod apmeklētājiem iespēju iegūt svarīgu informāciju par pamata riska faktoriem. Šī informācija liek pacientam savlaicīgi rīkoties, pārskatot savus ikdienas paradumus, uzturu, fiziskās aktivitātes līmeni, kā arī atgādina par nepieciešamību meklēt ārsta padomu. Savlaicīga un izglītota sadarbība starp veselības aprūpes profesionāļiem un pacientiem – ir vitāli nepieciešama gan indivīda, gan visas sabiedrības veselībai.”

Latvijā vēl arvien liela daļa sabiedrības nepietiekamu vērību pievērš tik svarīgiem sirds-asinsvadu slimību riska pamata faktoriem kā holesterīna līmenis un asinsspiediens. Kā ziņo pasākuma rīkotāji, 2019. gadā veikts pētījums, kurā piedalījās vairāk nekā četri tūkstoši respondentu vecumā no 25 līdz 75 gadiem uzrādīja, ka vairāk nekā trešajai daļai cilvēku – 36 % Latvijas iedzīvotāju norādītajā vecumā zema blīvuma holesterīna līmenis pārsniedz references vērtību 3 mmol/l. Te gan jāpiebilst, ka cilvēkiem ar citiem paaugstinātiem riska faktoriem un kardiovaskulāro slimību gadījumiem ieteicamais zema blīvuma holesterīna līmenis ir vēl zemāks – vien 1,8 mmol/l. Ikvienam vērts arī atcerēties par “ideālo” asinsspiedienu 120/80 mm dzīvsudraba stabiņa(Hg). Pat šķietami neliela nobīde (140/90 mm/Hg) signalizē par arteriālo hipertensiju un var izraisīt būtiskus veselības traucējumus un kardiovaskulāros traucējumus.

Paldies studentēm: Olgai Dardikai, Elīnai Savickaitei, Sintijai Juhansonei, Simonai Kīlai un Saidai Saulītei!

Sadarbības partneri