Jaunumi

16. Apr 2025

Par finansējuma piešķiršanu Latvijas Universitātes Rīgas Medicīnas koledžai studējošo militārās medicīnas apmācības attīstībai

Studējošo militārās medicīnas sekmīgai apmācības attīstībai, Latvijas Universitātes aģentūrai ”Latvijas Universitātes Rīgas Medicīnas koledža” no Aizsardzības ministrijas tika piešķirts finansējums materiāltehnisko līdzekļu iegādei. Latvijas Universitātes Rīgas Medicīnas koledžā ieviestā Militārās medicīnas ievadkursa mērķis ir sniegt topošajiem ārsta palīgiem teorētiskas un praktiskas zināšanas militārajā medicīnā, tai skaitā aprūpes standartos, modulārās pieejas principos, medicīniskajā evakuācijā un militārās medicīnas lomā krīžu situācijās. 

Lai kursu tuvinātu reālajiem apstākļiem un paaugstinātu apmācību kvalitāti, nepieciešama imersīvā jeb realitātes telpa. Tā ir multiprojekciju sistēma, kas ļauj simulēt dažādas vides – piemēram, mežu vai karalauku –, nodrošinot gan vizuālos, gan skaņu efektus. Šāds risinājums būtiski uzlabo simulāciju ticamību un palīdz studentiem sagatavoties darbam reālos krīzes apstākļos. Digitālās tehnoloģijas šajā kontekstā ir nozīmīgs atbalsts militārās medicīnas kursa īstenošanā un studiju kvalitātes celšanā. 

Vizītes laikā Igaunijā LU Rīgas Medicīnas koledžas direktors Dr. Aksels Roshofs un direktora vietniece izglītības darbā Dr. Sarmīte Villere iepazinās ar jauno Kara un katastrofu medicīnas centru Tartu, kas ir viens no modernākajiem šāda veida centriem Baltijas reģionā. Pēdējo ēku būvniecība vēl tiek pabeigta šobrīd, bet apmācības jau  notiek. Centrs apvieno akadēmisko izglītību, starpdisciplināru sadarbību un praktisko sagatavotību, nodrošinot mūsdienīgas apmācību iespējas mediķiem, glābējiem un militārā dienesta pārstāvjiem. Tartu centra pieeja akcentē simulāciju nozīmi un reālistisku scenāriju izspēli, lai sagatavotu profesionāļus ātrai, koordinētai un kvalitatīvai rīcībai ārkārtas apstākļos. Šī pieredze kalpo kā iedvesma LU Rīgas Medicīnas koledžas militārās medicīnas kursa tālākai attīstībai, īpaši virzoties uz imersīvās simulācijas tehnoloģiju ieviešanu studiju procesā. 

Īpaši vērtīga ir arī Ukrainas sniegtā pieredze, kas balstīta reālos kara apstākļos. Ukrainas medicīnas speciālisti ir dalījušies ar padomiem un praktiskām atziņām par ievainoto pacientu ārstēšanu un neatliekamās medicīniskās palīdzības sniegšanu kaujas laukā.  Šī sadarbība stiprina izpratni par reālās situācijas izaicinājumiem un ļauj vēl precīzāk modelēt mācību scenārijus, kas tuvina studentus praksei reālos apdraudējuma apstākļos. 

Turpmākajos gados LU RMK plānots attīstīt militārās medicīnas ievadkursu ārsta palīgiem, iegādātie materiāltehniskie līdzekļi tiks izmantoti militārās medicīnas prasmju apmācībai studējošajiem un militārās medicīnas apmācības tālākajai attīstībai. 

Ārsta palīga profesijas standartā  (apstiprināts Profesionālās izglītības un nodarbinātības trīspusējās sadarbības apakšpadomes 2022. gada 10.augusta sēdē, protokols Nr.4)  profesionālo zināšanu sadaļā ir iekļauta prasība, ka ārsta palīgiem nepieciešams apgūt zināšanas par militārās medicīnas principiem un atbilstoši ārsta palīga profesijas standarta 3.4. apakšpunktam,- neatliekamās medicīniskās palīdzības sniegšanu cietušajiem ārkārtas situācijās un militāro operāciju laikā, veikt militāro operāciju laikā gūto traumu atpazīšanu, sniegt neatliekamo medicīnisko palīdzību militāro operāciju laikā traumu guvušiem cietušajiem. 

Foto: no LU RMK personīgā arhīva.

Sadarbības partneri