Jaunumi

12. Okt 2021

Rīgas Medicīnas koledža izcelta Aizsardzības ministrijas izdevumā “Sargs.lv”

Iepriekš Latvijā karavīrus pirmās palīdzības sniegšanai kaujas laukā apmācīja pēc mūsu valstī izstrādātās pirmās palīdzības programmas, ziņo portāls “sargs.lv”. Taču NATO dalībvalstīs pirmās palīdzības sniegšanai lieto īpašu – TCCC standartu (TCCC-Tactical Combat Casualty Care; latviski – Kaujā cietušo aprūpe).

Tā nu pirmo reizi Latvijā uzsākts Kaujā cietušo aprūpes programmas instruktoru sagatavošanas kurss. Turpmāk šo kursu apguvušie mediķi-instruktori varēs apmācīt arī citus karavīrus un zemessargus palīdzības sniegšanai gan bruņotu konfliktu, gan tādu drošības un humānu krīžu gadījumos, kur cietušo dzīvība un veselība atkarīga arī no sekmīgas militārās un civilās medicīnas sadarbības.

Līdzās karavīriem Nacionālo bruņoto spēku Speciālo operāciju mācību centrā bija arī civilie mediķi – mūsu koledžas studenti. Sargs.lv informē savus lasītājus, ka 20 Latvijas Universitātes Rīgas Medicīnas koledžas studenti apgūst ārsta palīga specialitāti, gatavojoties darbam Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā.

Savukārt Rīgas Medicīnas koledžas direktora vietniece, Dr. Sarmīte Villere sarunā ar portālu “Sargs.lv” atzīst – mediķiem ir jābūt gataviem situācijām, kurās palīdzība cietušajam jāsniedz ne tikai ierastajā vidē, bet dažādos ārkārtas gadījumos. Izslēgt nevar arī kara apstākļus.

“Lai cik elastīgi apmācībā nebūtu mūsdienu jaunieši, tādu apmācību infrastruktūru, kāda izveidota šajā bāzē, mēs savā mācību centrā simulēt nevaram. Mediķim ir jāprot rīkoties arī kara apstākļos, kad apkārt skan šāvieni un sprādzieni, ir nenormāls troksnis un dūmi. Pie tādas vides ir jāpierod, atceroties pareizo palīdzības sniegšanas algoritmu un neapdraudot pašam savu drošību. Šīs prasmes ir jātrenē, jātrenē un vēlreiz jātrenē,” atzīst Dr. Villere.

Civilo mediķu iesaisti TCCC apmācību kursā pozitīvi vērtē arī Aizsardzības ministrijas parlamentārā sekretāre Baiba Bļodniece, norādot, ka tas ir nozīmīgs solis Visaptverošas valsts aizsardzības sistēmas izveidē.

Raksta noslēgumā arī Speciālo operāciju mācību centra pārstāvis (slepenības dēļ viņu vārdi netiek izpausti) atzinīgi izsakās par civilo partneru – Latvijas Universitātes – iesaisti. Sargs.lv arī informē, ka Latvijas Universitātes Rīgas Medicīnas koledža nopietni apsver iespēju kā vienu no mācību moduļiem studentiem noteikt kara medicīnu, papildinot savu piedāvājumu arī ar TCCC kursu. Pilnā sargs.lv publikācija atrodama šeit.

Sadarbības partneri